Nůž

Jaký je správný skautský nůž?

Na tuto otázku se najde spousta odpovědí, jedni prosazují velké pevné dýky, jiní zase zavírací nože. V každém filmu z divokého západu vytáhne vždy ten největší a nejlepší hrdina zálesák nůž velikosti mačety a předvede s ním neuvěřitelné kousky. Stejné kousky však předváděl i MacGyver ve stejnojmenném seriálu s malým zavíracím nožem. Myslím, že nejdůležitější je aby nůž člověku seděl a dobře se mu s ním zacházelo. V takovém případě je jedno zda nosíš u pasu v pouzdře malý meč a nebo v kapse zavírací nůž.

Takže se dá říci že velikost nože není zas tak důležitá. Ale co je důležité je kvalita nože. Rozhodně nedoporučuji kupovat nože ve stánkovém prodeji a to jak zavírací tak dýky. Tyto nože jsou zpravidla nejen nekvalitní ale také nebezpečné. Nýtky držící pohromadě takovýto zavírací nůž jsou za chvíli v háji a nůž je k ničemu. Nehledě na to že nabroušením takového nože se stráví den a výsledek vydrží asi tak dva zářezy a nůž se může vyhodit.

Zavírací nože

U nás jsou k dostání dvě špičkové značky nožů. OPINEL (Francie) a VICTORINOX (známý též jako švýcarák). Obě dvě značky jsou vyráběny z bezvadné ocele a skvěle drží ostří. Opinel má vždy dřevěnou rukojeť a kroužkovou pojistku proti nechtěnému zavření. Jeho mínusem oproti ´švýcaráku´ je že nikdy nebude mít tolik funkcí. Dokonce co si vybavuji tak jsem viděl Opinel snad jen s jednou funkcí navíc. Vzhledem k tomu že má dřevnou rukojeť s jedná se o francouzský výrobek je k dostání v mnoha vzhledech. Victorinox se naproti tomu specializuj na to aby nůž měl co nejvíce funkcí. Nejmenší výbava ´švýcaráku´ je velká čepel, malá čepel, pinzetka a oblíbené usměvné párátko (které se podaří ztratit tak na třetí výpravě ). Dnes se již dokonce vyrábějí ´švýcaráky´ které v sobě mají i 1GB flash disk. No prostě čím víc funkcí tím víc Victorinox. Není to tak dlouho co začali obě značky vyrábět série zvané ´My first knife‘ a jak už název napovídá jedná se o nože pro děti. Přestože vypadají trošku směšně jelikož mají kulatou špičku v ničem si nezadají se svými špičatými brášky. A jaká je cena? Není nízká ale ani vysoká vzhledem ke kvalitě jak Opinel tak Victorinox se dají sehnat za cenu kolem 280,-Kč.

Skautský nůž

Dýky

U dýk myslím záleží hodně na štěstí. A jelikož zatím vystřídal čtyři a každá měla své klady i zápory, nejsem schopen doporučit žádnou speciální značku. V každém případě platí, že musí dýka dobře sedět v ruce. A ti kteří u boku nosí pouzdro s dýkou velikosti popravčího meče. Tuto dýku asi moc nepoužívají a mají jí pouze na ´machrování´. Se svou dýkou musíš být schopen udělat párátko ale i kolík k hangáru. Řekl bych že u dýky platí: ´Člověk si nevybírá dýku, ale dýka si vybírá člověka´.

dýka

Nože které nedoporučuji

Mno tak to jsou hlavně ty ze stánkového prodeje. Také nedoporučuji nože band a gangů což jsou vystřelováky, motýlci atd. Takový nůž je nebezpečný a prakticky k ničemu. Vystřelováky většinou buď vystřelují kdy nemají a nebo po čase nevystřelují vůbec. Jejich čepele se brzy vyklají. U motýlků je problém ten, že svádějí k tomu s nimi ´machrovat´ a tak jsou většinou prsty pořezaný od toho jak se stále zkouší jejich rychlé otvírání. A to nemluvím o tom, že jejich čepel drží vlastně jen na dvou tenkých nýtech.

Tak. Tohle je mé pojednání o nožích. Já používám zavírací ´švýcarák´ (který se snažím mít stále u sebe) a na výlety, výpravy, vandry…

Napsat komentář