Batohy

Zdravím členy 5, oddílu, rodiče a náhodné čtenáře,

cílem následujícího článku, je čtenáře obeznámit s tím na co si dát pozor, když vybíráme vhodný batoh.

Níže jsem pak vybral typy batohů, které jsou vhodné pro členy našeho oddílu s doplněním o vlastní postřehy k jednotlivým batohům.

Typi a triky při výběru batohu:

1. Stanovit si na co ho chci

2. Dále doporučuji batohy s nastavitelným zádovým systémem => mohou si je půjčovat různě vysoké osoby.

3. Pokud si budete batoh zkoušet v kameném obchodě, pak ve většině prodejen si lze už zažádat aby vám ho něčím naplnili a mohli si ho vyzkoušet jak sedí na zádech. Pozor na vnitřní plastové výztuže u bederních pásů mohou rozedírat boky, pokud batoh špatně sedí.

Vybral jsem batohy, se kterými mám osobní, nebo někdo známý dobrou zkušenost. Většina batohů si je velmi podobná a cena se pohybuje v cenové hladině 1900- 2400,-Kč. Popis batohu si můžete přečíst přímo v odkaze na batoh, pod odkazem jsou mé připomínky. Prosím neřiďte se cenami batohu u nich uvedenými. Dají se možná sehnat trochu levněji, než v odkaze který jsem uvedl. Pokud si zadáte na Seznamu odrážku zboží (podobně jako např. mapy) a vložíte jméno batohu, tak vám to vyhledá různé cennové nabídky, které jsou na internetu. Rozdíl může být i 300,-Kč. Doporučuji si, ale batoh někde osobně vyzkoušet, a pak objednat po internetu. Samozřejmě je nutné zvážit cenu poštovného a případné problémy s reklamací.

 

1. http://www.gemmasport.cz/expedition-60-cordura
-s tímto batohem mám velice dobrou zkušenost, sloužil mi intenzivně 10 let, a stále sloužit může. Pouze jsem ho vyměnil za objemnější. Dnes má i tu výhodu, že se k němu lze přikoupit malý batůžek + další doplňky.
– velikosti jsou 50L, 60L, 75L – doporučuji 60L. Má více barevných variant. V Brně je přímo prodejna GEMMA, kde lze i nechat batoh přímo odborně opravit, neodborně to jde i v kdejakém brašnářství. Mohu zjistit, jestli poskytují slevu na ISIC(což v různých obchodech bývá kolem 4 – 8%) a případně Vám ho zakoupit a dovézt.

2. http://www.gemmasport.cz/turist-65-cordura
– s tímto batohem nemám přimou zkušenost, ale starší typ měli něktečí naši vedoucí po dlouhou dobu a byli s ním spokojeni. Tento nový typ už jsem viděl, že si ho zakoupily některé skautky.
– tím, že ho lze otevřít zepředu se dá rychleji sbalit a nebo v něm něco rychleji najít. Na druhou stranu, pokud se zip porouchá, nastane problém. Dnes jsou zipy na těchto batozích velice kvalitní a pokud se jim nečiní nepřiměřené násilí, pak spolehlivě vydrží. Co se týka mě, preferuji batohy s horním plněním, kde je minimum zipů. V horách je těžko opravíte.

Jinak co se týká zipů jedněmi z nejlepších jsou značky YKK, jsou to zipy které jsou velmi spolehlivé, používají se i na spacáky, sohftshellové mikyny atd.
Tyto zipy lze zakoupit v Modřicích u Brna. Proto je dobré se dívat u batohů jaké mají zipy.

3. http://www.sambarsport.cz/velke-nad-50-litru/tramp-trek-50-60-cordura-batoh
– nemám s touto firmou přímou zkušenost, ale v diskuzích na internetu si tyto batohy poměrně chválili a doporučují varianty provedené z materiálu CORDURA(viz. níže). Tím je batoh o cca 300,- Kč dražší než běžná verze(1900,-Kč), ale méně se prý páře + má další výhody.

CORDURA – Je velmi pevná a odolná tkanina z texturovaných polyamidových vláken, které se vyznačují obrovskou pevností a odolností vůči otěru a jiným mechanickým rizikům poškození. Vhodná struktura vláken a sofistikovaná metoda tkaní má za následek skutečnost, že výrobky z Cordury jsou několikrát odolnější ve srovnání s tradičním nylonem. Tyto vlastnosti jsou pečlivě sledovány a kontrolovány firmou DuPont a pouze ty nejkvalitnější materiály splňující příslušná kritéria můžou nosit označení Cordura® by DuPont.

4. http://www.sambarsport.cz/velke-nad-50-litru/tramp-yukon-60-5-batoh
– viz batoh výše, jediný rozdíl je v tom co lze na batoh připnout – viz. popis v odkazech.

5. http://www.scoutdoor.cz/tramp-sherpa-70-5/
– viz batoh výše, jediný rozdíl je v tom co lze na batoh připnout – viz. popis v odkazech, dále je o něco širší, takže v něm lze prý přepravovat i lyžáky, což u mnohých batohů nelze, protože jsou užší a vyšší.

6. http://www.mall.cz/turisticke-batohy/doldy-pumori-55-cordura?v=174617
– tento batoh má myslím u nás ve středisku Petr Povolný, možná podobný – zeptat se.

7. http://www.hudy.cz/batohy-zavazadla/batohy/turisticke-batohy/#99757,eclipse-60-10.html
– poměrně jednoduchý batoh, prý je to letošní hit, cena je poměrně zajímavá, firma DEUTER patří obvykle mezi dražší značky, ale za to má kvalitní výrobky. Myslím, že by o něm stálo uvažovat.

8. http://www.makalu.cz/batohy-51-65-l/treksport-patagonia-4-x–60
-tento typ batohu má myslím Lucka Škodová – Tyki.

9. http://www.makalu.cz/batohy-nad-65-l/treksport-tatran-q-60-10-l
-batoh vyšší cenové třídy, ale má spoustu praktických vychytávek.

– Vertikální zipsový vstup do hlavní komory(tj. batoh se plní ze shora, ale lze do něj vlézt i zepředu)
– Kompresní popruh pod vrchlíkem (dobrá pomůcka při balení batohu)
– Integrovaná přihrádka a výstup pro Drinking Bag System (DBS)
– Integrovaný Raincover(pláštěnka na batoh – lze si ji dokoupit k jakému koliv batohu)
– 3M reflexní ochranné prvky (vhodný bezpečnostní prvek, ale lze si dokoupit k jakému koliv batohu)

10. http://www.kpzet.cz/batohy/batohy.html
– firma, která batohy vyrábí, tak je až z Chomutova, ale tvoří batohy na základě znalosti skautského prostředí(viz. některé názvy).

Avant  – jednoduchý batoh, velice podobný batohům GEMMA, s tím že batoh i s příslušenstvím stojí to co GEMMA bez příslušenství. Obávám se, že nebude mít tento batoh tak kvalitní popruhy, a vizuelně bude hodně prostý.

Gró – cenově méně náročný batoh. Jeho  nevýhodou si myslím, že budou hůře polstrované nosné popruhy a bederní pás + nenastavitelný zádový systém.

Raven – cenově asi nejméně náročný batoh. Tyto batohy jsou k dispozici k zapůjčení v naší klubovně. Jeho nevýhodou jsou úzké a málo polstrované nosné popruhy a bederní pás + nenastavitelný zádový systém. Plnění pouze ze shora. Jinak s tímto batohem odskautovalo mnoho našich členů, a někteří jsou s nimi vidět dodnes.

Napsat komentář